Gmina Gidle
wtorek 11 maja 2021 r., imieniny obchodzą: Iga, Mira
BIP

Strona główna » Aktualności » Pismo Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi

Pismo Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi

wielkość tekstu:A | A | A

Szanowni Państwo,

          W związku z adresowanymi ostatnio do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Łodzi wnioskami rolników o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez dziką zwierzynę informuję, że w świetle obowiązujących przepisów prawa, w zależności od terenu  na którym szkody zostały wyrządzone, (tj. czy na terenie obwodu łowieckiego czy też nie) oraz jaki rodzaj dzikiej zwierzyny wyrządził szkody w uprawach, do oszacowania i wypłaty odszkodowania odpowiednio właściwi są:

  1. Na terenie obwodu łowieckiego – zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego  w oparciu o art  46 ustawy z dnia 13 października 1995 r Prawo łowieckie (tj. Dz. U. 2015 poz. 2168 ze zm).
  2. Na terenie obwodów łowieckich leśnych – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zgodnie z art. 50 ust.2 wskazanej powyżej ustawy.

Na terenie obwodów łowieckich polnych lub obszarach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich – zarząd województwa na podstawie art. 50 ust. 1 i 1b cytowanej ustawy.

W przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową,
np. bobry – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w oparciu o art. 126 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z  2016. Poz. 2134 ze zm.).Przy wstępnym szacowaniu szkód, na wniosek jednej ze stron, w szacowaniu może uczestniczyć przedstawiciel właściwej terytorialnie izby rolniczej zgodnie z zapisem art. 46 ust. 2 prawa łowieckiego oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 r w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. 2010 Nr 45 poz. 272).Jednocześnie informuję, że wskazane powyżej przepisy regulują również okoliczności, kiedy odszkodowanie nie przysługuje – mówi o tym zapis art. 48 prawa łowieckiego oraz art. 126 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody).Niezależnie od rodzaju szkody łowieckiej, oględzin i szacowania szkód dokonuje się na podstawie wskazanego wyżej rozporządzenia Ministra Środowiska.W sprawach spornych dotyczących wysokości odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta, orzekają sądy powszechne.

       Z poważaniem

Z up. WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
              Marek Jacek Michalak

Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa

 

czytano: 871 razy

źródło: gidle.pl

data dodania: 20 marca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

ePUAP Elektroniczna Skrzynka Podawcza Baza Firm Księga gości

W miejscowościach naszej gminy znajdują się zabytkowe układy urbanistyczne oraz zabytki sztuki ...

więcej

Czy załatwiał(a) Pan/Pani sprawę w Urzędzie korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej?

  • 16.7%
  • 83.3%
więcejarchiwum ankiet
e-kartki
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Samorząd Urząd Gminy Władze Gminy Akty prawne dozynki Gospodarka Projekty Unijne Inwestycje Gminne Gmina dominikanie Gidle Ekologia
Witamy Państwa na oficjalnym portalu internetowym Gminy Gidle. Portal prezentuje informacje o gminie, władze, dane statystyczne, gospodarka, baza socjalna, rozrywka i rekreacja, oferta, zdjęcia.