Gmina Gidle
środa 12 maja 2021 r., imieniny obchodzą: Dominik, Pankracy
BIP

Strona główna » Aktualności » 68 rocznica Bitwy pod Ewiną

68 rocznica Bitwy pod Ewiną

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 9 września w miejscowości Ewina odbyły się uroczystości poświęcone 68 rocznicy „Bitwy pod Ewiną”. W intencji poległych tu żołnierzy ks. Andrzej Tomala z Żytna odprawił Mszę Świętą w asyście orkiestr Dętych z Gidel i Pławna,. Część oficjalna odbyła się pod pomnikiem, gdzie historię tamtych wydarzeń przypomnieli Tomasz Andrzej Nowak – członek PTH w Radomsku oraz płk Józef Karbownik. Okolicznościowe słowo wygłosili również Poseł na Sejm RP Pan Dariusz Joński oraz Przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego Pan Krzysztof Zygma.

Liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem oddając cześć poległym w walce żołnierzom III Brygady Armii Ludowej im. gen. J. Bema.

W części artystycznej wystąpiła młodzież ze szkół z Gidel i Pławna, Orkiestry Dęte z Gidel i z Pławna oraz Zespół Folklorystyczny Kraszewianki z Gminy Masłowice.

W trakcie uroczystości zaprezentowały się grupy rekonstrukcji historycznych: pojazdy militarne, kawaleria oraz Radomszczański Klub Krótkofalowców SP7RPA.

Jak zwykle dużą popularnością cieszyła się „żołnierska grochówka” gotowana specjalnie na tę okazję przez obsługę z PSP w Gidlach.

Więcej zdjęć z uroczystości można obejrzeć w naszej Galerii.

czytano: 2286 razy

źródło: gidle.pl

data dodania: 12 września 2012 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

ePUAP Elektroniczna Skrzynka Podawcza Baza Firm Księga gości

Gmina Gidle położona jest na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w południowej ...

więcej

Czy załatwiał(a) Pan/Pani sprawę w Urzędzie korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej?

  • 16.7%
  • 83.3%
więcejarchiwum ankiet
e-kartki
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Powiat Radomszczański Akty prawne Gmina Gospodarka Projekty Unijne Urząd Gminy dozynki dominikanie Ekologia Gidle Samorząd Władze Gminy
Witamy Państwa na oficjalnym portalu internetowym Gminy Gidle. Portal prezentuje informacje o gminie, władze, dane statystyczne, gospodarka, baza socjalna, rozrywka i rekreacja, oferta, zdjęcia.